Pilav Yaparken Bunlara Dikkat Edin…


Türk mutfak tarihinin en büyük sorularından bir tanesi: İyi bir pilav nasıl yapılır? Herkesin kendine özel yöntemleri ve söyleyecekleri vardır. Gazelle Resort & Spa Mutfak Şefi Ümit Yavuz anlatıyor. 


1. Pilav yapmadan önce pirinç çok iyi yıkanmalı ve bulanık suyu tamamen akıtılmalıdır. Böylece pirincin lapa olması önlenir ve pirinç tane tane olur.

2.   Önceden ıslatıp sıcak suda beklettiğiniz pirinçleriniz için, 1 bardak pirinç için 1 bardak kaynamış su ekleyin. Miktara göre bu oranı ayarlayın. 

3.   Önceden ıslatmadan kavurarak yapacağınız pirinçleriniz için, bardak pirinç için 2 bardak kaynamış su ekleyin. Miktara göre bu oranı ayarlayın.

 3.   Pilav pişirmek için çok derin olmayan kapaklı geniş bir tencere veya elektrikli pilav pişirme tencereleri kullanın. Böylece pilavınız demlenip sıcak kalır.

4.   Pişirme sırasında buharın yok olmaması için tencerenin kapağını sıkıca kapatın.

5.   Pişme süresi sonunda tencerenin kapağını açın ve pilavın pişip pişmediğini kontrol edin. Pirinç göz göz olduysa pişmiş demektir. Eğer pirinç tamamen suyunu çekmemiş ve iyice pişmemişse 3-4 dakika daha pişirin.

6.   Pirinci çukur bir tencere içinde pişirdiyseniz zaman kaybetmeden yayvan geniş bir kabın içine alın.Böylece pilavınız lapa olmaz.

7.   Pilavın mevcut buharının çıkması için çatalla veya delikli kaşıkla karıştırın.

8.   Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız pişirme suyuna 3-4 damla limon suyu sıkın.

Etiketler:

Related Post